هر چی [تو] بگی‏

🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌸پرسش وپاسخ

2017-04-20 12:54:40

🌿🌿🌿🌿

🌿🌿🌿

🌿🌿

🌸پرسش وپاسخ

♻️اخیراً پسری به خواستگاری بنده آمده است که از لحاظ دینی و اخلاقی مشکلی ندارد و من و خانواده‌ام او را پسندیده‌ایم. حدود 7 بار نیز با نظارت خانواده‌‌ام بیرون رفتیم، امّا چیزی که مرا نگران کرده، این است که طی چند دیدار اخیر، متوجه شدم وقتی ایشان ساکت است و به چیزی فکر می‌کند، تیک می‌گیرد و شانه خود را بالا می‌اندازد و سرش را کج می‌کند که این مسئله در هنگام حرف زدن اصلاً دیده نمی‌شود. بنده نسبت این مسئله بسیار نگران شدم و نمی‌دانم چگونه درباره این موضوع با او صحبت کنم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

✍پاسخ:

💠ضمن تشکر از اینکه سؤالتان را با ما مطرح کردید، پاسخ شما را در ضمن نكاتي بيان مي‌کنم:

1⃣: تیک اصطلاحاً به حرکات عود‌کننده، سریع و هم‌شکلی گفته می‌شود که معمولاً به صورت غیرارادی یا بهتر است بگوییم نیمه ‌ارادی اتفاق می‌افتد و شروعی ناگهانی دارد. البته وقتی صحبت از تیک می‌شود، بسیاری از افراد فقط به حرکات جسمی فکر می‌کنند و باور دارند تیک محدود به حرکات جسمی است. در صورتی‌ که این تیک‌های تکرارشونده، می‌تواند به صورت حرکتی یا صوتی نیز اتفاق بیفتد.

2⃣: تیک‌ها را به دو گروه ساده و پیچیده می‌توان تقسیم نمود. تیک‌های حرکتی ساده، شایع‌ترین نوع تیک‌ها به حساب می‌آید که عبارت‌اند از: حرکات چشم؛ مانند چشمک زدن یا حرکات سریع سر و گردن که معمولاً از قسمت سر و صورت شروع می‌شود و به تدریج می‌تواند به قسمت‌های دیگر بدن نیز برسد. حرکاتی مانند خودزنی و پرش‌های ناگهانی نیز در گروه تیک‌های پیچیده حرکتی قرار می‌گیرد. تیک‌های ساده صوتی نیز بیشتر به صورت صداهایی؛ مانند سرفه کردن و صاف کردن گلو نمایان می‌شود.

3⃣: تیک‌ها به طور کلی از دوره کودکی یا نوجوانی نمایان می‌شود و ممکن است حالت رفت و برگشتی داشته باشد؛ به این معنی که برای مدتی کاملاً برطرف می‌شود و دیگر خبری از آن‌ها نیست و دوباره بر اثر اضطراب و عوامل مؤثر دیگر؛ مانند هیجانات شدید می‌تواند اتفاق بیفتد یا تشدید شود.

4⃣: با توجه به توضیحاتی که از رفتارهای خواستگارتان ارائه کردید، اولاً؛ نمی‌توان قاطعانه گفت که ایشان دچار تیک شده است. ثانیاً؛ اگر هم تیک باشد، به نظر می‌رسد تیک ایشان از نوع تیک‌های ساده است که نگرانی خاصی ندارد، ولی پاسخ کارشناسی آن، نیاز به مشاوره حضوری دارد تا با بررسی تمام جوانب بتوان تشخیص کارشناسی‌تر و درستی داد.

❄️

💥❄️ @my psychology

❄️💥❄️

💥❄️💥❄️❄️❄️❄️❄️💥

برای شرکت در بحث یا مشاهده منبع مطلب اینجا کلیک کنید.

پیام های کاربران

ارسال پیام


نام نمایشی:


متن: