هر چی [تو] بگی‏

آداب خواستگاری

نوشته شده در2017-06-16 10:15:47

بعد از بررسی های دقیق و انتخاب مورد مناسب نوبت به مراسمی به اسم خواستگاری می رسد. درست است که خواستگاری جایی برای بیان پیشنهاد ازدواج از سمت خانواده ی پسر از خانواده ی دختر است، اما در اصل خواستگاری جایی برای شناخت خانواده هاست و نکات اولیه ی شناخت را در همین برخوردهای مراسم خواستگاری می شود به دست آورد.

ادامه مطلب

نکات پیش از ازدواج

نوشته شده در2017-12-30 10:43:46

نکات پیش از ازدواج

شناخت خواستگار با این سه روش!

هر کدام از ما برای ازدواج معیارها و ملاک هایی داریم که سعی می کنیم انها را در وجود فرد مقابل جستجو کنیم. فهمیدن این که کسی واجد شرایط ما هست یا نقش بازی می کند، کار دشواری است. اما با دقت و تلاش و تحقیق، مشورت گرفتن و بررسی عمیق می توانید تا حد زیادی طرف مقابل را بشناسید.

چطور می توانیم به وجود معیارهایمان در طرف مقابل پی ببریم؟

از این سه روش:

🍁🍃🍂🍁🍃🍁🍁🍃🍂🍁🍃🍁

۱.گفت وگوها

باید چند جلسه در منزل یكدیگر (بیشتر در خانه دختر) و چند جلسه در مكان های عمومی، بیرون از خانه های آنها صورت گیرد. درباره آینده، شغل، روابط با والدین، استقلال از خانواده ها و حساسیت های كاری و اجتماعی گفت وگو كنید و سعی کنید احساسات را در این آشنایی و شناخت دخالت ندهید.

در جلسات خواستگاری تنها به آخرین اخبار زندگی فرد مقابل بسنده نکنید. در مواردی فردی که شما را پسندیده است، ممکن است تحت تأثیر هیجانات و احساسات عاشقانه و دوست داشتن، تغییراتی در خود احساس کند که با دیدگاه شما همسو است، اما این یک امر پایدار نیست.

ادامه مطلب

😳ازدواج با دختری 4 سال بزرگتراز خودش!

⛔️سوال: پسری ۲۱ساله هستم که رابطه صمیمی با دختر خاله‌ام دارم. او ۴سال از من بزرگتر است و نیت ما برای ازدواج جدی می‌باشد، ولی از این اختلاف سنی می‌ترسم. آیا بزرگتر بودن دختر از پسر مشکلی برای ازدواج ایجاد می‌کند؟

🔷پاسخ: ابتدا باید بگوییم که از لحاظ شرعی هرگونه ارتباط عاطفی و دوستانه دختر و پسر نامحرم بدون جاری شدن صیغه محرمیت، به هر شكلی و با هر توجیهی حتی به قصد ازدواج گناه است و اشكال دارد و تبصره بردار هم نیست؛ پس اصل رابطه شما از لحاظ شرعی دارای اشكال است و شایسته است این رابطه را قطع نمایید.

👈👈یقینا ازدواج یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی هر انسانی است و سزاوار است که دختر و پسر، کمال دقت خویش را بكار گیرند تا فردی همتا و کفو خود را انتخاب کنند.

🌺پیغمبراکرم(ص) در این‌باره می‌فرماید: «مرد مؤمن، کفو و همتای زن مؤمن است و مرد مسلمان هم همتای زن مسلمان.»🌺[وسائل‌ الشیعه، ج۱۴، ص۴۴ ]

👆 یكی از مسائلی كه مورد دقت خانواده‌ها می‌باشد، بحث اختلاف سنی دختر و پسر است. ولی در این مورد نمی‌توان با قاطعیت نظر داد و این مطلب كه حتماً زن باید از مرد كوچكتر باشد قطعی و حتمی نمی باشد زیرا تجربه نشان داده است كه بسیاری از زنان و مردان بوده‌اند كه با اختلاف سنی زیاد (حتی گاهی زنان بزرگتر از مردان) با یكدیگر ازدواج كرده‌اند و سالهای سال با كمال آرامش در كنار یكدیگر زندگی كرده و هیچگونه مشكلی هم نداشته اند؛

ادامه مطلب

😒موردی که کفو من باشد پیدا نمی‌کنم!

نوشته شده در2017-09-05 22:04:43

😒موردی که کفو من باشد پیدا نمی‌کنم!

🔴سوال: دختری 23 ساله، مجحبه و دارای تحصیلات دانشگاهی هستم. دوست دارم با پسری با اخلاق و باایمان ازدواج کینم. اما موردی که هم‌کفوم باشد پیدا نمی‌شود، لطفا راهنمایی کنید.

🔷پاسخ: یکی از توصیه‌های دین مبین اسلام در مسئله ازدواج، کفویت طرفین در ایمان می‌باشد، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) در این زمینه می‌فرمایند: «مرد مؤمن همتای زن مؤمن و مرد مسلمان همتای زن مسلمان است.» [وسائل الشیعه، ج14، ص44]

🌸👈 شما باید سعی كنید با بكار گیری برخی نكات شرایط داشتن چنین خواستگاری را ایجاد كنید. مثلا در فضاهای مذهبی مثل انجمن های مذهبی، نماز جماعت، جلسات مذهبی و... شركت و ایمان خود را تقویت كنید.

🌹👈 از واسطه‌های ازدواج استفاده كنید و اگر واسطه مطمئنی سراغ دارید بسپارید كه اگر پسری با ایمان سراغ دارد او را برای ازدواج معرفی كند. همچنین اطمینان داشته باشید كه مشورت با اهل تجربه نیز می‌تواند كمک زیادی به شما كند؛

👌👈البته بهتر است برای گرفتن کمک به كسانی رجوع كنید كه فضای فكری شان شبیه فضای ذهنی و ملاك‌هایشان مشابه ملاك های شما باشد. زیرا احتمال اینكه این افراد و این مدل خانواده‌ها با خانواده‌های مذهبی و با ایمانی كه پسر مجرد مقید داشته باشند، آشنا باشند زیاد است.

🌼👈 در نهایت در مورد ملاک‌های انتخاب همسر این را بدانید كه انتخاب همسر مسئله‌ای مهم و حساس است ولی در عین حال نباید زیاد وسواس به خرج داد. هیچ كس صد درصد طبق معیارهایی كه انسان ابتدائا در نظر دارد آفریده نشده و پرورش نیافته است. كما این كه ممكن است نسبت به طرف های مقابل شما نیز همین گونه باشد و صد درصد آن طور كه آنان می‌خواهند نباشید.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

از شما نیز دعوت به عضویت میکنیم 👇👇👇

ادامه مطلب

😳😳قصد ازدواج با دختر بی حجاب!

نوشته شده در2017-09-21 19:00:54

😳😳قصد ازدواج با دختر بی حجاب!

🔴سوال: پسری 19 ساله ام که به دختری علاقه مند شده‌ام .من فردی مذهبی هستم اما فرد مقابل بی حجاب است. آیا می توانم او را به سمت حجاب بکشانم و رفتارهای او را اصلاح کنم و بعدا با او ازدواج کنم؟

🔵پاسخ: یكی از اصلی ترین معیارهای همسر خوب، تدین و ایمان اوست. در این زمینه، رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «زن را برای زیبایی‌اش به همسری مگیر... متوجه باش و با زن با ایمان ازدواج کن.» [المحجة البیضاء، ج 3، ص 85]

👌👈همانطور كه گفتیم یكی از ملاك های مهم ازدواج، ایمان است. ایمان یعنی نیرویی كه انسان را از گناه باز می دارد. حجاب مصداق اطاعت خداوند برای زنان و رعایت نكردن آن مصداق معصیت و گناه می باشد.

⛔️بنابراین دختری كه حجاب خود را رعایت نكند از نظر ایمان ضعیف می باشد. زیرا او دائماً در حال مخالفت با خداوند متعال است. او نه تنها در ملاك ایمان بلكه در مسئله كفویت در مسائل فرهنگی نیز احتمالاً با شما متفاوت است.

ادامه مطلب

🔹🔹این خواستگار خوبه، ولی ننشسته به دلم!

🍁🍁سوال: دختری 26 ساله‌ام به تازگی خواستگاری داشته ام که خود و خانوادش ازهمه لحاظ خوب هستند. ولی پس از دو جلسه صحبت با این پسر، اصلا ذره ای علاقه نسبت به او در دلم شکل نگرفته است... من نمی توانم بخاطر شرایط خوب او براحتی ردش کنم چون می ترسم بعدها حسرت بخورم؛ به نظرتان آیا از این مورد بهتر برایم پیش خواهد آمد یا نه؟

👈👈پاسخ: یکی از توصیه‌های دین اسلام در مسئله ازدواج، کفویت طرفین از نظر ایمان، خانواده، فرهنگ و... می‌باشد که باعث می‌شود طرفین بهتر همدیگر را درک کنند، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «وقتی که اشخاص هم‌شأن به خواستگاری دختران شما آمدند، به آنها دختر دهید.» [نهج الفصاحه، ص 37، ح 193]

🌼🌼این را شما باید در نظر داشته باشید که دختر در سن پایین خواستگاران زیادی دارد و می تواند برای موقعیت بهتر صبر کند ولی با بالا رفتن سن و كم شدن خواستگاران نباید موقعیت های ازدواج را از دست بدهد و ملاك های غیر مهم را باید كنار بگذارد و ملاك های مهم را حفظ كند. شما حساسیت ویژه ای در این زمینه دارید. اگر فكر می كنید كه ممكن است موقعیت بهتری نداشته باشید بهتر است كه سخت گیری نكنید و ملاك های مهم تر را در نظر گرفته و به ازدواج با او فکر کنید.

💐چون خودتان بیان کردید «خود و خانوادش ازهمه لحاظ خوب هستند» و با هم تناسب دارید همین کافی است و بعد از ازدواج علاقه شما روز به روز به هم بیشتر می‌شود؛ با این حال برای اینکه مطمئن بشوید این علاقه ایجاد می‌شود یا نه، می‌توانید با خانواد خود و طرف مقابل هماهنگ کنید که مدتی را با هم نامزد بشوید تا ببینید به درد همدیگر می خورید یا نه. تو این مدت هم شما می توانید بفهمید علاقه ای به ایشان پیدا کردید یا نه. توصیه ما بر اساس تجارب این است كه مقدار تفاوتی كه ذهن شما را مشغول كرده است آنقدر نیست كه شما حساسیت نشان می دهید، به نظر بهتر است آشیانه عاشقانه را (اگر ایشان معیارهای همسر مناسب را دارا هستند) با نگرانی‌های بی مورد از دست ندهید.

ادامه مطلب
1 2 3 4