هر چی [تو] بگی‏

⚜اختلاف اعتقادی در ازدواج

نوشته شده در2017-12-01 14:17:47

⚜اختلاف اعتقادی در ازدواج

🔆چند جلسه با دخترخانمی جهت ازدواج صحبت کردم. بنده آدم معتقدی هستم، ولی متأسفانه در مسئله دینی و اعتقادی، اختلاف اساسی میان ما وجود دارد. آیا این اختلاف عقیده در زندگی مشترک، می‌تواند مشکل‌ساز شود؟

پاسخ:🔰🔰🔰

ادامه مطلب

😡کینه فرزند نسبت به پدر بداخلاق

نوشته شده در2017-09-01 19:02:52

😡کینه فرزند نسبت به پدر بداخلاق

⛔️سوال: پدرم از بچگی که یادم می‌آید اخلاق خیلی تندی به خصوص نسبت به مادرم داشت. پدرم هیچ وقت اهل مراعات شرایط نبود، حتی اشتباهات خودش را هم گردن مادرم می‌انداخت و جلوی هر کس شروع به داد و بیداد می‌کرد... او همیشه طوری رفتار می کرد که انگار وظیفه مادرم است... چه طور این کینه را نسبت به پدرم از دلم پاک کنم؟

💎پاسخ: اسلام جایگاه ویژه ای برای پدر و مادر در نظر گرفته و احترام پدر و مادر را در هر صورتی واجب و لازم می‌داند. نيکي و احسان به آنان حتی پس از مرگشان نيز راه گشاي سعادت فرزند مي‌گردد. رسول خدا (ص) فرمود: «آقای خوبان در روز قيامت، کسی است که به پدر و مادرش پس از مرگشان (نیز) نيکی کند.» [بحارالأنوار، ج 71، ص 84]

👌👈 ابتدا باید توجه داشته باشید که شما با این کینه نسبت به پدرتان، به چه چیزی خواهید رسید؟ آیا جز این است که اسباب ناراحتی خودتان و مادرتان را فراهم خواهید کرد و اندک آرامش مادر را هم با بگو مگوها و کینه‌های درونی خود از پدر، ممکن است متزلزل کنید!

😔👈پس اگر پدر شما حریم خانواده و مادرتان را می‌شكند شما به خودتان حق ندهید كه به او بی‌احترامی كنید. او را همانگونه که هست بپذیرید و به یاد داشته باشید ویژگی‌های شخصیتی او در طول سالیان سال شکل گرفته و به این راحتی قابل تغییر نیست.

😘🌸شما برای تغییر او در اولین گام صبور باشید و انتظار نداشته باشید در مدت کوتاهی تغییر مورد نظر شما در او ایجاد شود. همیشه با صبر و متانت، برخوردى پرمهر و عاطفه و منطقى با او داشته باشید و دیگر اعضاى خانواده بخصوص مادرتان را نیز به چنین شیوه‏‌اى تشویق نمایید و سعي كنيد او را با همین ويژگی‌ها قبول كنيد.

ادامه مطلب

🔵بی‌نماز بودن خواستگار

نوشته شده در2017-09-19 08:42:31

🔵بی‌نماز بودن خواستگار

🔴🔴سوال: دختری 21 ساله هستم خواستگاران بسیاری داشته‌ام اما همه ی آنها را بخاطر درس رد می کردم تا اینکه خواستگاری چند بار اقدام به خواستگاری کرده و خانواده‌ام از نظر مالی و خانوادگی او را تایید کرده اند، اما یک عیب بزرگی دارد که نماز نمی خواند. بنده یک باراتفاقی این آقا را دیدم ناخواسته مهرش به دلم نشست و تا الان هم چنان مهرش به دلم هست اما هیچ ارتباطی با ایشان ندارم. الان نمی‌دانم چه کار کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

👈👈پاسخ: خواهر گرامی، اگر چه سوال شما مبهم است که آیا ایشان هنوز پیگیر خواستگاری از شما هستند یا خیر؟ برفرض که خود خواستگار و خانواده‌ی ایشان هنوز پیگیر جواب شما هستند، باید دانست یکی از ملاکات مهم در ازدواج، تحقیق از تدین و ایمان فرد است. تدين یعنی پايبندی و عمل كردن به دستورات اسلام.

👌پيامبراكرم(صلّی الله عليه و آله) فرمودند: «بر شما باد كه همسر ديندار بگيريد.» [کافی، ج5، ص332]، اگرچه دينداری تنها مربوط به نماز و روزه نمی‌شود، ولی در دین نماز را به عنوان ستون دین و بازدارنده‌ی از فحشا و گناه معرفی می کنند لذا باید مورد نظر واقع شود.

🍁افراد در انجام واجبات و ترک محرمات به دو دسته تقسیم می شوند: قاصر و مقصر، برخی افراد قاصرند يعنی به جهت بی اطلاع بودن و نوع تربيت و... نسبت به مسايل دين شناخت خوبی ندارد. اما افراد خوبی هستند که در صورت معرفی دین، به آن عمل خواهند کرد و قابل تغییر هستند.

اما برخی مقصرند يعنی زمينه فهم معارف دين برای او بوده اما خودش كوتاهی می كند. اين فرد عمداً كاهلی می كند که تغییر و تحول در این گونه افراد بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است.

☘️☘️لذا شما باید در مرحله‌ی تحقیق این دو مورد را مد نظر بگیرید. و در صورتی که دیگر پیگیر نیستند اگر باتوجه به مصالح خود و خانواده تشخیص می دهید که فرد مورد اعتماد و بالیاقتی است می توانید از یک واسطه مورد اعتماد و امین جهت بازگرداندن ایشان استفاده کنید؛ ولی اگر شرایط اینطور نیست، از آنجا که خودتان فرمودید با این فرد ارتباطی هم ندارید، می توانید با سرگرم کردن خود یا فراموشی این موضوع سعی در فراموش کردن ایشان کنید.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

ادامه مطلب

🌸🌸ازدواج با دختران محجبه

نوشته شده در2017-09-19 09:42:30

🌸🌸ازدواج با دختران محجبه

🍁🍁سوال: آیا امروزه با تغییر در سبک زندگی، دیگر دختران محجبه خواستگار ندارند و هرچه خانم‌ها بی‌حجاب‌تر باشند، خواستگار بیشتری دارند؟

⭐️⭐️پاسخ: انتخاب برای ازدواج یکی از سرنوشت‌سازترین انتخابها محسوب می شود. بطوری که ازجمله اصولی که باید در ازدواج مورد ملاک واقع شود تدین و اخلاق می باشد.

👌👌پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «با كسی كه اخلاق و دينش مورد پسند باشد، ازدواج كنيد. اگر چنين نكنيد، فتنه و فساد بزرگی در زمين به وجود خواهد آمد.» [کافی، ج5، ص347] امروزه در جامعه از جمله بزرگترین مشکلات در ازدواجها را می‌توان توجه نکردن به تدین و اخلاق نام‌برد.

😒😒اینکه بخواهیم یک قانون کلی بدهیم و بگوییم که دیگر دختران محجبه و عفیف خواستگار ندارند صحیح نمی باشد، بلکه برعکس بااینکه تغییر فاحشی در سبک زندگی ها ایجاد شده است حتی همان کسانی که مدتها دخترانی را به عنوان دوست انتخاب می کنند در پایان برای ازدواج دنبال یک دختر خوب و عفیف و باحجاب هستند و همچنین می‌توان بسیاری از دختران بدحجاب را نیز پیدا کرد که خواستگاری ندارند؛

🔹🔹لذا باید مشکل را در جایی دیگر چاره جویی کرد. یکی از عوامل مهم در ازدواج سعی و تلاش خود فرد نیز می باشد. افزایش جذابیت: دختر باید جذابیتهای خود را افزایش دهد، مانند: 1ـ جذابیت ظاهری: دختر خانم باید در مجالس زنانه و به دور از نگاه نامحرم به خود آرایی (درحد متعارف) بپردازد تا قلوب دیگران را به خود متمایل كند. 2ـ جذابیت رفتاری: دختر باید نسبت به زنان اطراف خود، خوش خلق و دارای سطح بالای روابط اجتماعی باشد از گوشه گیری، كج خلقی و ... دوری كند. 3ـ مهارتهای هنری و علمی. لذا کمتر دختر باحجابی مشاهده می‌شود که با داشتن یکی از این عوامل بدون خواستگار باشد.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

ادامه مطلب

💐 این بهترین دعاست

جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم، آذر ۹۵ با رهبرانقلاب دیدار کردند. در حاشیه دیدار، خواهر شهید مختاربند از جا بلند میشود و میگوید:

👭من دو دختر دارم که دوقلو هستند و خیلی دوست داشتند که شما رو ببینند. امسال کنکور دارند و گفتند به آقا بگید برامون دعا کنن.

ادامه مطلب

✳️اختلاف اعتقادی در ازدواج

نوشته شده در2017-10-05 20:26:44

✳️اختلاف اعتقادی در ازدواج

🍁🍁سؤال: چند جلسه با دخترخانمی جهت ازدواج صحبت کردم. بنده آدم معتقدی هستم، ولی متأسفانه در مسئله دینی و اعتقادی، اختلاف اساسی میان ما وجود دارد. آیا این اختلاف عقیده در زندگی مشترک، می‌تواند مشکل‌ساز شود؟

👈👈پاسخ: در اهمیت تناسب اعتقادی در ازدواج، همین بس که در روایات، تأکید فراوانی شده است؛ ازجمله پیغمبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «هرگاه كسى كه اخلاق و دينش را مى‌‏پسنديد، براى خواستگارى نزد شما آمد، پس دختر خود را به نكاح او درآورید كه اگر چنين نكنيد، موجب آشوب و فساد بزرگى در زمين گردد.»[وسایل‌الشیعه، ج14، ح25074] امّا درباره اختلاف اعتقادی میان شما و دخترخانم، چند حالت متصور است که نتایج آن را هم متذکر می‌شوم:

🔸1- ممکن است علیرغم اختلاف عقیده، دخترخانم، دید بدی نسبت به دین و مذهب داشته باشد و با ورود به زندگی مشترک، قصد تغییر اعتقادات همسرش را هم داشته باشد؛ در این صورت، ازدواج شما با ایشان اصلاً به صلاح نیست.

🔸2- امکان دارد دخترخانم، باوجود دید منفی به مسائل دینی، اصلاً قصد تغییر همسرش را ندارد، در این صورت نیز ازدواج به صلاح نیست؛ زیرا اثرپذیری ناخودآگاه محتمل است.

🔸3- ممکن است باوجود اختلاف عقیده، دخترخانم دید بدی نسبت به دین و مذهب نداشته و در زندگی مشترک هم قصد تغییر همسرش را هم ندارد. در این صورت خطر کمتر است، ولی همچنان این ازدواج ریسک پذیر است.

🔸4- امکان دارد دخترخانم، فرد معتقدی است و مسائل دینی را ارزشی می‌داند، امّا ازنظر عملی سهل‌انگار است. در این صورت، اگر شما پایبندی خوبی نسبت به مسائل دینی داشته باشید، چه بسا باگذر زمان بتوانید او را هم به مسائل دینی پایبند کنید، امّا همچنان احتمال عدم تغییر طرف مقابل هم وجود دارد و نمی‌توان نسبت به آن غفلت کرد.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

ادامه مطلب
5 6 7 8 9 10 11 12 13