هر چی [تو] بگی‏

😡کینه فرزند نسبت به پدر بداخلاق

نوشته شده در2017-09-01 19:02:52

😡کینه فرزند نسبت به پدر بداخلاق

⛔️سوال: پدرم از بچگی که یادم می‌آید اخلاق خیلی تندی به خصوص نسبت به مادرم داشت. پدرم هیچ وقت اهل مراعات شرایط نبود، حتی اشتباهات خودش را هم گردن مادرم می‌انداخت و جلوی هر کس شروع به داد و بیداد می‌کرد... او همیشه طوری رفتار می کرد که انگار وظیفه مادرم است... چه طور این کینه را نسبت به پدرم از دلم پاک کنم؟

💎پاسخ: اسلام جایگاه ویژه ای برای پدر و مادر در نظر گرفته و احترام پدر و مادر را در هر صورتی واجب و لازم می‌داند. نيکي و احسان به آنان حتی پس از مرگشان نيز راه گشاي سعادت فرزند مي‌گردد. رسول خدا (ص) فرمود: «آقای خوبان در روز قيامت، کسی است که به پدر و مادرش پس از مرگشان (نیز) نيکی کند.» [بحارالأنوار، ج 71، ص 84]

👌👈 ابتدا باید توجه داشته باشید که شما با این کینه نسبت به پدرتان، به چه چیزی خواهید رسید؟ آیا جز این است که اسباب ناراحتی خودتان و مادرتان را فراهم خواهید کرد و اندک آرامش مادر را هم با بگو مگوها و کینه‌های درونی خود از پدر، ممکن است متزلزل کنید!

😔👈پس اگر پدر شما حریم خانواده و مادرتان را می‌شكند شما به خودتان حق ندهید كه به او بی‌احترامی كنید. او را همانگونه که هست بپذیرید و به یاد داشته باشید ویژگی‌های شخصیتی او در طول سالیان سال شکل گرفته و به این راحتی قابل تغییر نیست.

😘🌸شما برای تغییر او در اولین گام صبور باشید و انتظار نداشته باشید در مدت کوتاهی تغییر مورد نظر شما در او ایجاد شود. همیشه با صبر و متانت، برخوردى پرمهر و عاطفه و منطقى با او داشته باشید و دیگر اعضاى خانواده بخصوص مادرتان را نیز به چنین شیوه‏‌اى تشویق نمایید و سعي كنيد او را با همین ويژگی‌ها قبول كنيد.

ادامه مطلب

💎دوستی و محبت افراطی ممنوع

نوشته شده در2017-09-03 16:57:41

💎دوستی و محبت افراطی ممنوع

🔷سوال: پسری هستم که عاشق پسری دیگر شده‌ام، البته تمامی روابط بنده کنترل شده است. لطفا راهنمایی بفرمایید.

🔴پاسخ: نياز به دوست و رفیق صمیمی، از جمله نيازهای اساسی هرانسانی بشمار می رود كه با انتخاب صحیح در انتخاب دوست، خود این عمل مقدمه‌ای برای رشد و ترقی محسوب می شود.

👌👈 زيرا دوست خوب، همانند بال هايی است كه می‌تواند انسان را در مسير كمال و قرب الهی، بالا ببرد. از امام سجاد (علیه السلام) نقل شده است: «همنشينی با نيكان و صالحان، آدمی را به نيكی و صلاح فرا می خواند.» [کافی، ج1، ص20]

🌻با اینکه شما در پیامتان سن خود را بیان نداشته اید اما پدیده دوستی نسبت به همسالان در سنین نوجوانی امری شایع است که باید نسبت به آن آگاه باشید و گاهی این روابط تا حدّ یک وابستگی کامل سوق داده می‌شود و زندگی شخص را با آسیب روبه‌رو کرده و مثلا درس خواندن، فعالیت‌های اجتماعی و مانند آن را مختل می‌سازد.

🌺برادر گرامی به این نکات بیشتر توجه بفرمایید: الف- در صورت تداوم چنين رابطه‌ای بين شما دلبستگی و وابستگی ايجاد می شود كه مطمئناً در آینده موجبات پریشانی را مهیا می‌کند، زيرا بعد از مدتی بخاطر مسائلی مانند ازدواج و یا شغل مجبورید یکدیگر را ترک کنید که در صورت ادامه افراطی اين رابطه يقينا مضر می باشد.

📛ب- اینگونه روابط افراطی عاطفی، زمینه‌ی گناه را مهیا می کند. لذا شما این رابطه را با کمتر کردن روابط و ارتباطات کلامی تعدیل نمایید و سعی در این داشته باشید که کارها و نیازهای خود را با اشخاص متفاوت مرتفع فرمایید.

ادامه مطلب

🍀🍀لجاجت و کج اندیشی خانواده شوهرم!

نوشته شده در2017-09-10 17:58:24

🍀🍀لجاجت و کج اندیشی خانواده شوهرم!

⭕️سوال: متأسفانه خانواده شوهرم به مسائل دینی پایبند نیستند و حتی با مسائلی همچون حجاب و ... مخالفت می‌کنند. نمی‌دانم از روی نادانی است یا از روی لجاجت و عمد. متأسفانه بسیار تحت تأثیر کانال‌های ضدانقلاب ماهواره‌ای هستند و به‌هیچ‌وجه واقعیات را قبول نمی‌کنند. امّا وظیفه من در قبال این افراد چیست؟ هر چه بحث و توصیه می‌کنم تأثیری ندارد.

👈👈پاسخ: دغدغه شما خواهر گرامی را کاملاً درک می‌کنیم، ولی واقعیت این است برخی از افراد به دلیل لجاجت یا کج اندیشی یا تأثیرات مخرب یا ... ممکن است واقعیات مسائل را نپذیرند و پافشاری کردن در برابر آن‌ها واکنش عکس را به دنبال خواهد داشت. به‌ویژه در برابر افراد لجوج به‌هیچ‌وجه نباید بحث‌وجدل کرد.

✔️✔️امام علی(علیه‌السلام) در ارتباط با افراد لجوج فرموده است: «الإفراطُ في‌ المَلامَةِ يَشُبُّ نِيرانَ اللَّجاجَةِ؛ زياده‌روى در سرزنش كردن، آتش لجاجت را شعله‌ور مى‌كند.»[غرر الحکم و درر الکلم، ح4507] ازاین‌رو مواظب باشید که با بحث و توضیحاتی که می‌دهید آتش لجاجت آنان را شعله‌ورتر نکنید. امّا ازآنجایی‌که نسبت نزدیکی با خانواده همسرتان دارید، مسلماً قطع رابطه نمی‌تواند به شما و آنان کمک کند. توصیه می‌کنم ضمن تلاش شما برای ارتقای سطح دانش دینی و سیاسی خانواده همسرتان، بهتر است از منظر اخلاقی، رابطه خوب و سازنده‌ای با خانواده همسرتان داشته باشید.

🔸چه‌بسا با تمرکز بر روی عواطف و اخلاق و منششان در قالب احترام، روی گشاده، مهربانی و دلسوزی بتوانید از لجاجت آنان بکاهید. در پایان بازهم تاکید می‌شود که از بحث و جدل کردن با خانواده‌ همسرتان به شدت بپرهیزید.

🔹پی‌نوشت:

تمیمی آمدی،عبدالواحد بن محمد، غرر الحکم و درر الکلم، ح4507، دارالحدیث، قم 1383، ح4507

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

ادامه مطلب

💐 این بهترین دعاست

جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم، آذر ۹۵ با رهبرانقلاب دیدار کردند. در حاشیه دیدار، خواهر شهید مختاربند از جا بلند میشود و میگوید:

👭من دو دختر دارم که دوقلو هستند و خیلی دوست داشتند که شما رو ببینند. امسال کنکور دارند و گفتند به آقا بگید برامون دعا کنن.

ادامه مطلب

✳️اختلاف اعتقادی در ازدواج

نوشته شده در2017-10-05 20:26:44

✳️اختلاف اعتقادی در ازدواج

🍁🍁سؤال: چند جلسه با دخترخانمی جهت ازدواج صحبت کردم. بنده آدم معتقدی هستم، ولی متأسفانه در مسئله دینی و اعتقادی، اختلاف اساسی میان ما وجود دارد. آیا این اختلاف عقیده در زندگی مشترک، می‌تواند مشکل‌ساز شود؟

👈👈پاسخ: در اهمیت تناسب اعتقادی در ازدواج، همین بس که در روایات، تأکید فراوانی شده است؛ ازجمله پیغمبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «هرگاه كسى كه اخلاق و دينش را مى‌‏پسنديد، براى خواستگارى نزد شما آمد، پس دختر خود را به نكاح او درآورید كه اگر چنين نكنيد، موجب آشوب و فساد بزرگى در زمين گردد.»[وسایل‌الشیعه، ج14، ح25074] امّا درباره اختلاف اعتقادی میان شما و دخترخانم، چند حالت متصور است که نتایج آن را هم متذکر می‌شوم:

🔸1- ممکن است علیرغم اختلاف عقیده، دخترخانم، دید بدی نسبت به دین و مذهب داشته باشد و با ورود به زندگی مشترک، قصد تغییر اعتقادات همسرش را هم داشته باشد؛ در این صورت، ازدواج شما با ایشان اصلاً به صلاح نیست.

🔸2- امکان دارد دخترخانم، باوجود دید منفی به مسائل دینی، اصلاً قصد تغییر همسرش را ندارد، در این صورت نیز ازدواج به صلاح نیست؛ زیرا اثرپذیری ناخودآگاه محتمل است.

🔸3- ممکن است باوجود اختلاف عقیده، دخترخانم دید بدی نسبت به دین و مذهب نداشته و در زندگی مشترک هم قصد تغییر همسرش را هم ندارد. در این صورت خطر کمتر است، ولی همچنان این ازدواج ریسک پذیر است.

🔸4- امکان دارد دخترخانم، فرد معتقدی است و مسائل دینی را ارزشی می‌داند، امّا ازنظر عملی سهل‌انگار است. در این صورت، اگر شما پایبندی خوبی نسبت به مسائل دینی داشته باشید، چه بسا باگذر زمان بتوانید او را هم به مسائل دینی پایبند کنید، امّا همچنان احتمال عدم تغییر طرف مقابل هم وجود دارد و نمی‌توان نسبت به آن غفلت کرد.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

ادامه مطلب
4 5 6 7 8 9 10 11 12