هر چی [تو] بگی‏

🔆چند نكته در باره گفتگوی خواستگاری

🔸🔶🔸1- سوالاتی با جوابهای توضيحی

☘شيوه درست پرسشگري در جلسه خواستگاري ، آن است كه سوالاتي مطرح شود كه اولا موضع انسان را لو ندهد و دوم اينكه پاسخش با بله نخير تمام نشود .

👱مثالي براي پسر : پسري عقيده دارد كه حرف اول و آخر را در زندگي بايد خودش بزند ( اين فقط يك مثال است كاري به درست و غلط بودنش نداريم) اين عقيده را به دو گونه ميتواند مطرح كند الف) من اعتقاد دارم كه مدير خانه مرد است و حرف آخر را او ميزند و دختر در پاسخ يا جوابش بله است يا نخير ب) پسر: به نظر شما مديريت خانه بايد چگونه باشد؟ دختر: بايد بر اساس تفاهم و مشورت باشد پسر: آمديم و گفتگوي منطقي به نتيجه اي نرسيد ،‌آنوقت چه ؟ دختر : خب بيشتر حرف ميزنيم و با كسي كه قبولش داريم مشاوره ميكنيم پسر: اگر اين هم جواب نداد ، گاهي هست كه از نظر من حرف خودم درست است و از نظر شما حرف خودتان........

👸 مثالي براي دختر : فرض كنيد دختري از اينكه همسرش با فرد نا محرمي گرم بگيرد و خواهرانه بر خورد كند متنفر است . ميتواند به دو گونه مطرح كند الف) من از اينكه همسرم با نامحرم خواه غريبه يا آشنا باز و گرم برخورد كند متنفرم . ب) به نظر شما با توجه به اينكه آداب معاشرت حكم ميكند كه انسان به گونه اي با ديگران برخورد كند كه او را متحجر و بي ادب نخوانند ، يك مرد در روابطش با نامحرم چگونه بايد باشد؟ اگر اين نامحرم آشنا بود چه ؟ فرقي بين نامحرم آشنا و غريبه هست ؟ نظر شما چيست؟

☘اگر چند سوال اين چنيني در گفت و گو باشد طرف مقابل مجبور است چيزي را كه اعتقاد دارد بيان كند زيرا كه نميداند موضع شما چيست؟ البته اين نوع سوال كردن هم وقت ميبرد ، يعني بايد از قبل سوالها را بر اساس معيارها تنظيم كرد .

🔸🔶🔸2- ادبيات سوالها ، متفاوت با اعتقاد ما

ادامه مطلب

😔لجاجت و کج اندیشی خانواده شوهرم!

نوشته شده در2017-09-01 19:02:52

😔لجاجت و کج اندیشی خانواده شوهرم!

🔴سوال: متأسفانه خانواده شوهرم به مسائل دینی پایبند نیستند و حتی با مسائلی همچون حجاب و ... مخالفت می‌کنند. نمی‌دانم از روی نادانی است یا از روی لجاجت و عمد. متأسفانه بسیار تحت تأثیر کانال‌های ضدانقلاب ماهواره‌ای هستند و به‌هیچ‌وجه واقعیات را قبول نمی‌کنند. امّا وظیفه من در قبال این افراد چیست؟ هر چه بحث و توصیه می‌کنم تأثیری ندارد.

💎پاسخ: دغدغه شما خواهر گرامی را کاملاً درک می‌کنیم، ولی واقعیت این است برخی از افراد به دلیل لجاجت یا کج اندیشی یا تأثیرات مخرب یا ... ممکن است واقعیات مسائل را نپذیرند و پافشاری کردن در برابر آن‌ها واکنش عکس را به دنبال خواهد داشت. به‌ویژه در برابر افراد لجوج به‌هیچ‌وجه نباید بحث‌وجدل کرد. امام علی(علیه‌السلام) در ارتباط با افراد لجوج فرموده است: «الإفراطُ في‌ المَلامَةِ يَشُبُّ نِيرانَ اللَّجاجَةِ؛ زياده‌روى در سرزنش كردن، آتش لجاجت را شعله‌ور مى‌كند.»[غرر الحکم و درر الکلم، ح4507]

🌸👈ازاین‌رو مواظب باشید که با بحث و توضیحاتی که می‌دهید آتش لجاجت آنان را شعله‌ورتر نکنید. امّا ازآنجایی‌که نسبت نزدیکی با خانواده همسرتان دارید، مسلماً قطع رابطه نمی‌تواند به شما و آنان کمک کند.

👌👈توصیه می‌کنم ضمن تلاش شما برای ارتقای سطح دانش دینی و سیاسی خانواده همسرتان، بهتر است از منظر اخلاقی، رابطه خوب و سازنده‌ای با خانواده همسرتان داشته باشید. چه‌بسا با تمرکز بر روی عواطف و اخلاق و منششان در قالب احترام، روی گشاده، مهربانی و دلسوزی بتوانید از لجاجت آنان بکاهید.

ادامه مطلب

«دیروز تو ماشین داشتیم با دختر خاله ام تو سروکله ی هم میزدیم که خواهرم یهو بهت زده موبایلشو نشونم داد . نگاهم روی صفحه گوشیش خشک شد . نفسم بالا نمیومد ، جمله ی سه کلمه ای که هرچی میخوندم فهمش نمی کردم . . .

ملیحه دوستمون! یک ماه هم نشده که شوهرش رفته بود سوریه . بهش می گفتیم چطور راضی شدی که بره؟ گفت آخرش که چی وظیفه شه باید بره! خودم راهیش کردم . . .

خودش راهیش کرد اما کسی از دلش خبر نداشت. اولین باری که سه روز پشت سرهم هیچ تماسی باهاش نگرفته بود ، ملیحه تب کردو افتاد . . .

پریشب بود که خواهرم باهاش تلفنی صحبت می کرد . برای اینکه دلداریش بده و از نگرانی درش بیاره .

ادامه مطلب

🍀🍀لجاجت و کج اندیشی خانواده شوهرم!

نوشته شده در2017-09-10 17:58:24

🍀🍀لجاجت و کج اندیشی خانواده شوهرم!

⭕️سوال: متأسفانه خانواده شوهرم به مسائل دینی پایبند نیستند و حتی با مسائلی همچون حجاب و ... مخالفت می‌کنند. نمی‌دانم از روی نادانی است یا از روی لجاجت و عمد. متأسفانه بسیار تحت تأثیر کانال‌های ضدانقلاب ماهواره‌ای هستند و به‌هیچ‌وجه واقعیات را قبول نمی‌کنند. امّا وظیفه من در قبال این افراد چیست؟ هر چه بحث و توصیه می‌کنم تأثیری ندارد.

👈👈پاسخ: دغدغه شما خواهر گرامی را کاملاً درک می‌کنیم، ولی واقعیت این است برخی از افراد به دلیل لجاجت یا کج اندیشی یا تأثیرات مخرب یا ... ممکن است واقعیات مسائل را نپذیرند و پافشاری کردن در برابر آن‌ها واکنش عکس را به دنبال خواهد داشت. به‌ویژه در برابر افراد لجوج به‌هیچ‌وجه نباید بحث‌وجدل کرد.

✔️✔️امام علی(علیه‌السلام) در ارتباط با افراد لجوج فرموده است: «الإفراطُ في‌ المَلامَةِ يَشُبُّ نِيرانَ اللَّجاجَةِ؛ زياده‌روى در سرزنش كردن، آتش لجاجت را شعله‌ور مى‌كند.»[غرر الحکم و درر الکلم، ح4507] ازاین‌رو مواظب باشید که با بحث و توضیحاتی که می‌دهید آتش لجاجت آنان را شعله‌ورتر نکنید. امّا ازآنجایی‌که نسبت نزدیکی با خانواده همسرتان دارید، مسلماً قطع رابطه نمی‌تواند به شما و آنان کمک کند. توصیه می‌کنم ضمن تلاش شما برای ارتقای سطح دانش دینی و سیاسی خانواده همسرتان، بهتر است از منظر اخلاقی، رابطه خوب و سازنده‌ای با خانواده همسرتان داشته باشید.

🔸چه‌بسا با تمرکز بر روی عواطف و اخلاق و منششان در قالب احترام، روی گشاده، مهربانی و دلسوزی بتوانید از لجاجت آنان بکاهید. در پایان بازهم تاکید می‌شود که از بحث و جدل کردن با خانواده‌ همسرتان به شدت بپرهیزید.

🔹پی‌نوشت:

تمیمی آمدی،عبدالواحد بن محمد، غرر الحکم و درر الکلم، ح4507، دارالحدیث، قم 1383، ح4507

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

ادامه مطلب

🔵بی‌نماز بودن خواستگار

نوشته شده در2017-09-19 08:42:31

🔵بی‌نماز بودن خواستگار

🔴🔴سوال: دختری 21 ساله هستم خواستگاران بسیاری داشته‌ام اما همه ی آنها را بخاطر درس رد می کردم تا اینکه خواستگاری چند بار اقدام به خواستگاری کرده و خانواده‌ام از نظر مالی و خانوادگی او را تایید کرده اند، اما یک عیب بزرگی دارد که نماز نمی خواند. بنده یک باراتفاقی این آقا را دیدم ناخواسته مهرش به دلم نشست و تا الان هم چنان مهرش به دلم هست اما هیچ ارتباطی با ایشان ندارم. الان نمی‌دانم چه کار کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

👈👈پاسخ: خواهر گرامی، اگر چه سوال شما مبهم است که آیا ایشان هنوز پیگیر خواستگاری از شما هستند یا خیر؟ برفرض که خود خواستگار و خانواده‌ی ایشان هنوز پیگیر جواب شما هستند، باید دانست یکی از ملاکات مهم در ازدواج، تحقیق از تدین و ایمان فرد است. تدين یعنی پايبندی و عمل كردن به دستورات اسلام.

👌پيامبراكرم(صلّی الله عليه و آله) فرمودند: «بر شما باد كه همسر ديندار بگيريد.» [کافی، ج5، ص332]، اگرچه دينداری تنها مربوط به نماز و روزه نمی‌شود، ولی در دین نماز را به عنوان ستون دین و بازدارنده‌ی از فحشا و گناه معرفی می کنند لذا باید مورد نظر واقع شود.

🍁افراد در انجام واجبات و ترک محرمات به دو دسته تقسیم می شوند: قاصر و مقصر، برخی افراد قاصرند يعنی به جهت بی اطلاع بودن و نوع تربيت و... نسبت به مسايل دين شناخت خوبی ندارد. اما افراد خوبی هستند که در صورت معرفی دین، به آن عمل خواهند کرد و قابل تغییر هستند.

اما برخی مقصرند يعنی زمينه فهم معارف دين برای او بوده اما خودش كوتاهی می كند. اين فرد عمداً كاهلی می كند که تغییر و تحول در این گونه افراد بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است.

☘️☘️لذا شما باید در مرحله‌ی تحقیق این دو مورد را مد نظر بگیرید. و در صورتی که دیگر پیگیر نیستند اگر باتوجه به مصالح خود و خانواده تشخیص می دهید که فرد مورد اعتماد و بالیاقتی است می توانید از یک واسطه مورد اعتماد و امین جهت بازگرداندن ایشان استفاده کنید؛ ولی اگر شرایط اینطور نیست، از آنجا که خودتان فرمودید با این فرد ارتباطی هم ندارید، می توانید با سرگرم کردن خود یا فراموشی این موضوع سعی در فراموش کردن ایشان کنید.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

ادامه مطلب

💐 این بهترین دعاست

جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم، آذر ۹۵ با رهبرانقلاب دیدار کردند. در حاشیه دیدار، خواهر شهید مختاربند از جا بلند میشود و میگوید:

👭من دو دختر دارم که دوقلو هستند و خیلی دوست داشتند که شما رو ببینند. امسال کنکور دارند و گفتند به آقا بگید برامون دعا کنن.

ادامه مطلب
قبلی 1 2 3 4