هر چی [تو] بگی‏

قصه طلاق از کجا شروع می شود؟

نوشته شده در2016-10-25 21:18:49
بنام خالق عشق
طلاق

طلاق به عنوان یکی از شایع ترین و آسیب زا ترین معضلات اجتماعی امروز، هرگز و برای هیچ زوجی یک شبه اتفاق نمی افتد. بلکه محصول عقبه بلند-بالایی است که اغلب از نگاه ما و شما پنهان مانده است. این عقبه همان داستان های نا گفته ای است که هر فرد مطلقه ای در بخش های تاریک- روشن وجودش مخفی کرده است. در این یادداشت و چند یادداشت آینده به مواردی از شایع ترین این داستان ها می پردازیم.

ادامه مطلب

😳پدر خواستگارم، حرف پدر خودش را هم گوش نمی‌دهد!

⁉️‼️سوال: یک سال و نیم است که با پسری آشنا و به یکدیگر علاقه‌مند شده‌ایم. اگر چه آقا پسر از همان ابتدا رسما از پدرم خواستگاری کرده اما شرط پدر ایشان اتمام درس پسرشان است که حدود یک سال و نیم دیگر از آن باقی مانده؛ طوری که پدرشان حتی حرف پدر خودش را هم گوش نمی‌دهد! لطفا راهنمایی بفرمایید.

🌹پاسخ: از جمله وظایف والدین در حق فرزند این است كه وقتی به سن بلوغ و كمال رسید، برای او همسری انتخاب كنند. پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) در این زمینه می فرمایند: «از حقوقی كه فرزند بر پدر دارد سه چیز است: نام نیكی برای او انتخاب كند و خواندن و نوشتن یاد دهد و چون به سن بلوغ برسد همسری برایش انتخاب كند». [وسائل الشیعه، ج21، ص482]

👈🦋یکی از کسانی که در امر ازدواج فرزند فعال بوده و کوشش می کند که جوان در این انتخاب سرنوشت‌ساز موفق شود، پدر است.

🌸ممكن است آنچه را والدین عاقل و فهمیده در«خشت» ببیند، فرزند جوان در «آینه» نبیند. این مطلب درست است، اما متأسفانه در بعضی موارد بزرگترهایی یافت می شوند كه یا از روی خودخواهی و هوای نفس و یا از روی جهل و نادانی، تیشه به ریشه فرزندان می زنند و بهانه های خلاف شرع و عقل بر سر راه آنان قرار می دهند.

👌👈دراین گونه موارد فرزند جوان دو راه در پیش دارد: 1ـ با فردمخالف در یک فضای صمیمی و به دور از جنجال به صورت مستقیم با بیان نیازهای جنسی و روحی خود و با متذكر شدن وظایف پدری او را قانع سازند.

🌹 2ـ فرستادن واسطه و كسانی كه با والدین، رابطه خوب و عاطفی داشته و بر آنها تاثیرگذار است که با دلایل منطقی، آنها را برای ازدواج جوانان قانع كنند و اگر از دو مسیر اشاره شده، نتیجه‌ی مطلوب حاصل نشد، راهی جز صبر نیست.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

ادامه مطلب

🔴خواستگاری در فضای تلگرام!

نوشته شده در2017-09-15 18:50:36

🔴خواستگاری در فضای تلگرام!

🔵سوال: دختر 16ساله هستم که یک پسر مؤمن در فضای تلگرام از من خواستگاری کرده و چند ماه است که درحد چت کردن با هم‌دیگر درارتباط هستیم تا نسبت به همدیگر شناخت پیدا کنیم و بعدا می خواهیم به خانواده‌های خود اطلاع دهیم. درضمن ایشان می گفتند که چهره‌ام را کامل ندیده‌اند به همین دلیل عکسم را برایش فرستادم ...

👈👈پاسخ: ابتدا باید متذکر شویم که از لحاظ شرعی هر گونه ارتباط عاطفی با نامحرم بدون جاری شدن صیغه محرمیت، به هر شكلی (حضوری، چت و ...) و با هر توجیهی (شناخت بیشتر، قصد ازدواج و ...) گناه است و اشكال دارد. چرا که رابطه دختر و پسر و دوستی دختر و پسر پیامد های ناصحیح زیادی دارد، اگرچه حضوری نباشد و فقط در حد چت کردن هم باشد.

⭕️⭕️معمولا نمی‌توان از طریق فضای مجازی به ویژگی‌های فرد مقابل پی برد و از این طریق طرف مقابل را شناخت. چون اینگونه انتخاب‌ها در فضای مجازی بیشتر جنبه احساسی و عاطفی دارد و قطعاً انتخابی که فقط برخواسته از احساسات باشد، بیشتر در معرض شکست خواهد بود.

❤️امام علی(علیه‌السلام) درباره درگیر شدن احساسات و عواطف می‏‌فرماید: « دوست داشتن چیزی، انسان را كور و كر می‌كند.» [ شرح نهج البلاغه، ج1، ص426] پس وصال شما و پسر مورد نظر از راه صحیح كه همان خواستگاری رسمی و حضوری او به همراه خانواده اش از شما و در نهایت ازدواج است صورت گیرد. اگر ایشان باز هم قصد ندارند که به خواستگاریتان بیاید، بهترین كار این است، كه دیگر هیچ ارتباطی دیگر با او برقرار نكنید، با او چت نكنید و جوابش را ندهید. البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که بسیاری از افرادی از کلمه ازدواج به عنوان طعمه استفاده می کنند و هدفشان واقعا ازدواج نیست بلکه این واژه را مقدمه ای برای ایجاد وابستگی قرار داده و هدف نهایی آنها روابط جنسی می باشد.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

از شما نیز دعوت به عضویت میکنیم 👇👇👇

ادامه مطلب

💐💐تدبیر در امور را با وسواس خدشه‌دار نکنیم

🔶🔶سوال: پسری 24 سال هستم و به خواستگاری دختری 19 ساله رفته و سه جلسه با یکدیگر صحبت کرده و تمام شرایط یکدیگر را پذیرفته ایم ولی دختر خانم می گوید دودل هستم و دلیلی بر این امر نمی آورد و تنها چیزی که می‌گوید این است که می‌ترسد نتواند به عشق من به اندازه‌ی من جواب بدهد و به‌همین دلیل جواب رد داده است. لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار کنم.

🌹🌹پاسخ: تشکیل خانواده و ازدواج یکی از مهمترین رویدادهای زندگی هر فرد بشمار می‌آید. براین اساس دغدغه‌ی خاطر و تلاش برای انتخاب راه درست در آغاز زندگی مشترك، قابل ستودن است. توجه و برنامه‌ريزی برای آينده و پيش‌بينی حوادث و اتفاقات بسيار مطلوب و عاقلانه است. امام علی(عليه‌السّلام) در جمله ای كوتاه، تدبیر در امور را قبل از شروع كارها نشانه خردورزی بر می‌شمارند. ایشان می فرمایند: «از كمال عقل و زيركى در این است که عمل به مقتضاى عقل انجام دهی نه به مقتضاى هوا و هوس.»[شرح غررالحکم، ج6، ص42]

🍁🍁اثرات این امر را می توان به جلوگيری از اشتباه، تصميم گيری صحيح و اثربخش، مصونيت از پشيمانی و... اشاره داشت. البته اين امر نبايد به نگرانی و وسواس و تشويش خاطر افراطی تبدیل شود. براين اساس بجای نگرانی بی‌مورد، بامشورت، مطالعه كتب مربوطه و با تسلط برفكر خود، در پی چاره و راه حل منطقی باید بود.

ادامه مطلب

🍁🍁خواستگاری که یک پایش کربلا و پای دیگرش سواحل خارج!

🍀🍀سوال: دختری هستم که مدتی با آقایی عقد بودم که بخاطر مشکلاتی این عقد باپرجا نماد. الان مدتی است که خواستگار جدیدی دارم که ایشان نیز شباهت به بنده در بهم خوردن عقد دارد. اما نکته ی مهم خصوصیات اخلاقی این آقاست که در عین اینکه می گوید که پیاده به زیارت اربعین می رود در عین حال سفرهای سیاحتی خارجی رفته و در آنجا اصلا مقید به امورات شرعی نیست و حتی در یکی از صحبت هایی که با پدر و مادرم داشت از عدم حجاب بنده در سفرهای خارجی حرف به میان آورد اگرچه بعدا این حرف را منکر شدند. البته الان مدتی است که در حال شناسایی یکدیگر هستیم و ایشان مدتی است که ارتباط خود را کم رنگ کرده و دلیل این کار خود را فرصت دادن برای شناخت یکدیگر می دانند. لطفا راهنمایی بفرمایید که چه کار کنم.

👈👈پاسخ: بدون ترديد ازدواج بزرگ‌ترين حادثه‌ی زندگی هر انسان است به طوری كه در موقعيت و يا شكست هر يك از زوجين می‌تواند سرنوشت ساز باشد. همكاری دو فرد در صورتی می‌تواند ثمربخش و بقاء‌پذير باشد كه عقربه روحيات و غرايز وطرز تفكر هر دو همسو باشد و در غير اين صورت ريسمان وحدت به سستی گراييده و سرانجام گسسته می‌شود، خود شما یک تجربه‌ی تلخ داشته اید و این باید الگویی برای عدم تکرار آن جریان باشد.

❤️لذا یکی از اصولی ترین و مهمترین ملاکهایی که یک فرد برای انتخاب همسر خود باید در نظر بگیرد، تدین و اخلاق و اصالت خانوادگی است که با توصیفات و توضیحاتی که شما بیان داشته اید این آقا در بحث تدین و ایمان ضعف داشته وحال آنکه شما خود را مقید و باحجاب معرفی می‌کنید. وقتی از رسول اكرم(صلی الله عليه و اله) سؤال می‌شود كه دختران خود را به ازدواج چه كسانی درآوريم، آن حضرت پاسخ می‌فرمايند: «كسی كه اخلاقش نيكو و دين‌دار باشد.» [وسائل الشیعه، ج14،ص51]

⭐️در مسائل اخلاقی نيز می‌توان با مطالعه و بررسی روحيات پدر و مادر و ساير افراد خانواده تا حدودی به خلق و خوی پسر پی برد، لذا شما در ابتدای امر ملاک تدین و اخلاق ایشان را با دقت هرچه تمامتر در نظر بگیرید که در صورت عدم تفاهم بعد از ازدواج کار مشکل خواهد شد ولی در صورت عدم تایید خودتان پیش قدم در جواب منفی به ایشان باشید و در صورت مورد تایید بودن تدین و اخلاق در مرحله بعد از ایشان بخواهید در مدت زمان معین که خودتان تعیین می کنید نظر قطعی را بیان کند تا از دو دلی خارج شوید.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

از شما نیز دعوت به عضویت میکنیم 👇👇👇

ادامه مطلب

💜💙💚💛❤️✍پرسش وپاسخ

نوشته شده در2017-10-28 06:59:32

💜💙💚💛❤️

✍پرسش وپاسخ

⚜ اخیراً به خواستگاری دختر از آشنایان رفتم. وی در برابر هر خواسته‌ای که در جلسه خواستگاری مطرح کردم، بدون هیچ مقاومتی موافقت کرد؛ مثلاً مهاجرت از شهرستان به تهران، پوشش حجاب، قناعت و ... این مسئله به‌شدت فکرم را مشغول کرده و نمی‌دانم واقعاً خواسته‌های مرا در زندگی مشترک هم قبول می‌کند یا نه❓

📚پاسخ:

♻️اینکه ایشان شرایط شمارا قبول کرده و مخالفتی نمی‌کند، می‌تواند نشان‌دهنده رضایت او به ازدواج با شما باشد، امّا دقت در انتخاب همسر، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

ادامه مطلب
5 6 7 8 9 10 11 12 13