هر چی [تو] بگی‏

🌀خواستگارم از نظر فرهنگی وزبان با من تفاوت دارد⁉️

🔵دختری 30 ساله هستم، که پسری 34 ساله به خواستگاریم آمده که از نظر تحصیلات و مذهب و سنخیت و اخلاق با هم تناسب داریم. ولی ایشان کرد زبان و دارای خانواده پرجمعیت می‌باشند. آیا به ایشان جواب مثبت دهم یا نه؟ راهنمایی کنید.

📚پاسخ:

♻️مهم‌ترین ملاك ازدواج كفویت است یعنی دختر و پسر در اموری مثل ایمان و اعتقادات، فرهنگ و آداب و رسوم و... كفو و همتای هم باشند و تفاوت زیادی با هم نداشته باشند.

ادامه مطلب

👁از من سوء استفاده کرد ولی دوستش دارم....

😔هفت سال پیش به خاطر نداشتن خواستگار با شخصی به هدف ازدواج آشنا شدم، بااینکه من را ندیده بود ولی ابراز محبت و عشق می‌کرد و می‌خواست با من ازدواج کند، روزی به اصرار ایشان قرار گذاشته و پس از گپ و گفتی مختصر به منزل خواهرش رفتیم، که در آنجا از من سوءاستفاده کردند اما من بازهم نمی‌توانم ایشان را فراموش کنم.

📚پاسخ:

🌀اگر در دین مبین اسلام مرتباً نسبت به خلوت و گفتگوی با نامحرم به هر هدفی که باشد تذکر داده‌شده است به خاطر همین عشق‌های کاذب و سوءاستفاده‌هایی است که در ضمن این‌گونه روابط ایجاد می‌شود و افراد به بهانه ازدواج دل‌وجان طرف را به سمت خود جذب می‌کنند درحالی‌که هدفشان تجاوز می‌باشد

ادامه مطلب

♨️پدرم به رابطه راضی بود اما به ازدواج نه!

🌺سلام ببخشيد من دختري ٢٠ساله هستم با پسري الان ٦ساله رابطه دارم اون اقا پسر الان ميخوات بيات خواستگاريم پدرم قبلا بخاطر يك سري مشكلات فهميده بودن كه ما رابطه داريم و هيچ مشكلي نداشتن گزاشت ادامه بديم ولي حالا كه خواستن بيان ميگه كه نميشه من راضي نيستم پدر اقا پسر به پدرم زنگ زدن پدرم جواب نداد پس مجبور شدن از شهر ديگه بيان حضوري با پدرم صحبت كنن من به پدرم نگفتم كه ميخوان بيان كه مغازه رو نبنده مردم علاف بمونم امدن باهاش حرف زدن راضي نيس پدر من من بايد چكار كنم چجور پدرم را راضي كنم و پسره به پدرم گفته كه من پيش خونتون براش خونه ميزارم پيشتون زندگي ميكنم ولي باز راضي نيس الان دارم از دغ ميميرم

✍پاسخ

🌸با عرض سلام و احترام؛

ادامه مطلب

😔پایین بودن سطح مالی خواستگار

نوشته شده در2017-09-01 19:02:52

😔پایین بودن سطح مالی خواستگار

🔴سؤال: دختری ۲۲ ساله هستم که یکی از بهترین رشته‌های پزشکی را می‌خوانم و در اینستاگرام با آقایی آشنا شدم که بعد از مدتی از من خواستگاری کرده است، ایشان از نظرمالی در سطح پایینی هستند و شغلشان هم آزاد است، اما از نظر ایمان قوی هستند؛ خانواده من به خاطر هم سطح نبودن خانواده‌ها مخالفت می‌کنند... لطفاً راهنمایی کنید.

💎پاسخ: یکی از توصیه‌های دین مبین اسلام در مسئله ازدواج، کفویت طرفین از نظر مالی، سن، تحصیلات، خانوادگی و... می‌باشد که باعث می‌شود طرفین بهتر همدیگر را درک کنند، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «وقتی که اشخاص هم‌شأن به خواستگاری دختران شما آمدند، به آنها دختر دهید.» [نهج الفصاحه، ص 37، ح 193]

👌👈البته در روایت دیگری ملاک اصلی ازدواج را ایمان و اخلاق طرف مقابل دانسته است و ضعف مالی را دلیل خوبی برای رد کردن خواستگار نمی‌داند، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «هنگامی‌که مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت‌باز دارد» [میزان الحکمة، ج 4، ص 280]

🌸🌺 اگر این دو روایت را کنار هم قرار بدهیم به این نتیجه خواهیم رسید که اگر برابر و کفو نبودن، فقط در مسائل مالی باشد و از سایر جهات مشکلی نباشد و خواستگار موردنظر واقعاً ازنظر ایمان قوی باشد می‌تواند باایمان و اخلاق حسنه ضعف مالی را به‌مرور زمان جبران کرده و دل خانواده شمارا به‌دست بیاورد که نمونه بارز این مدل ازدواج در زمان رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) جوبیر و زلفا بودند.

ادامه مطلب

😳😳باید بفهمم دوست پسرداشته یا نه!

نوشته شده در2017-09-05 22:04:43

😳😳باید بفهمم دوست پسرداشته یا نه!

⛔️سوال: چطور باید بفهمیم دختری که به خواستگاریش رفتیم دوست پسر دارد یا نه؟

💎پاسخ: ازدواج مهم‏ترین حادثه زندگى انسان است. در اسلام مهمترین شرط انتخاب همسر ایمان و تقوا می‌باشد.

🌺 دین بنیان خانواده را حفظ می کند و همسر باتقوا بیشتر از همسری که تقوای کمتری دارد، می‌‌تواند اعتماد و آرامش شما را تأمین کند.

🌼پس پرهیزگاری شرط اول ازدواج از نگاه ائمه و معصومین است. کسی که پایبند به دین نباشد هیچ ضمانتی وجود ندارد که به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک پایبند باشد. در حدیث از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که: «با زن به خاطر 4 چیز ازدواج می شود: مال و ثروتش، زیبایی‌اش، دینداری‌اش و اصل و نسب خانواده‌اش؛ و تو با زنان متدین ازدواج کن.» [کنز العمال ، ح44602]

🍃🍂ابتدا باید توجه داشته باشید در این برهه از زمان برخی از دختران بخاطر نیازهای عاطفی، فریب می‌خورند و با پسرهایی در ارتباط می‌شوند، ولی نباید شما این موارد را به همه‌ی دختران تعمیم دهید و یک نوع سوءظن به همه آنها داشته باشید.

🌹چه بسا دختران زیادی هستند که همچنان پاکی و ایمان وجودیشان، به هیچ وجه اجازه برقراری ارتباط به نامحرم را نمی‌دهد.

👌👈یکی از راه‌حل‌ها، پیدا كردن دختر مومنه و خداپرست از خانواده‌ای پاك و مومن می‌باشد، چرا كه فرد با ایمان حتی در تنهایی خود بخاطر آنكه خدا را ناظر و بینای بر خود می‌بیند، دست به هیچ گناهی نمی‌زند.

🌷پس بهترین كار بالا بردن ایمان و پاكی خود و از طرف دیگر یافتن دختری با ایمان از خانواده‌ای سالم و با ایمان می‌باشد.

🌸🌸همچنین با انجام تحقیقات پیش از ازدواج، آن هم اگر به صورت صحیح و به دور از افراط و تفریط حاصل شود درصد اشتباه را کاهش خواهد داد و می توان فهمید که این دختر قبلا با کسی در رابطه بوده یا نه.

ادامه مطلب

🔴خواستگاری در فضای تلگرام!

نوشته شده در2017-09-15 18:50:36

🔴خواستگاری در فضای تلگرام!

🔵سوال: دختر 16ساله هستم که یک پسر مؤمن در فضای تلگرام از من خواستگاری کرده و چند ماه است که درحد چت کردن با هم‌دیگر درارتباط هستیم تا نسبت به همدیگر شناخت پیدا کنیم و بعدا می خواهیم به خانواده‌های خود اطلاع دهیم. درضمن ایشان می گفتند که چهره‌ام را کامل ندیده‌اند به همین دلیل عکسم را برایش فرستادم ...

👈👈پاسخ: ابتدا باید متذکر شویم که از لحاظ شرعی هر گونه ارتباط عاطفی با نامحرم بدون جاری شدن صیغه محرمیت، به هر شكلی (حضوری، چت و ...) و با هر توجیهی (شناخت بیشتر، قصد ازدواج و ...) گناه است و اشكال دارد. چرا که رابطه دختر و پسر و دوستی دختر و پسر پیامد های ناصحیح زیادی دارد، اگرچه حضوری نباشد و فقط در حد چت کردن هم باشد.

⭕️⭕️معمولا نمی‌توان از طریق فضای مجازی به ویژگی‌های فرد مقابل پی برد و از این طریق طرف مقابل را شناخت. چون اینگونه انتخاب‌ها در فضای مجازی بیشتر جنبه احساسی و عاطفی دارد و قطعاً انتخابی که فقط برخواسته از احساسات باشد، بیشتر در معرض شکست خواهد بود.

❤️امام علی(علیه‌السلام) درباره درگیر شدن احساسات و عواطف می‏‌فرماید: « دوست داشتن چیزی، انسان را كور و كر می‌كند.» [ شرح نهج البلاغه، ج1، ص426] پس وصال شما و پسر مورد نظر از راه صحیح كه همان خواستگاری رسمی و حضوری او به همراه خانواده اش از شما و در نهایت ازدواج است صورت گیرد. اگر ایشان باز هم قصد ندارند که به خواستگاریتان بیاید، بهترین كار این است، كه دیگر هیچ ارتباطی دیگر با او برقرار نكنید، با او چت نكنید و جوابش را ندهید. البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که بسیاری از افرادی از کلمه ازدواج به عنوان طعمه استفاده می کنند و هدفشان واقعا ازدواج نیست بلکه این واژه را مقدمه ای برای ایجاد وابستگی قرار داده و هدف نهایی آنها روابط جنسی می باشد.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

از شما نیز دعوت به عضویت میکنیم 👇👇👇

ادامه مطلب
3 4 5 6 7 8 9 10 11