هر چی [تو] بگی‏

🔆چند نكته در باره گفتگوی خواستگاری

🔸🔶🔸1- سوالاتی با جوابهای توضيحی

☘شيوه درست پرسشگري در جلسه خواستگاري ، آن است كه سوالاتي مطرح شود كه اولا موضع انسان را لو ندهد و دوم اينكه پاسخش با بله نخير تمام نشود .

👱مثالي براي پسر : پسري عقيده دارد كه حرف اول و آخر را در زندگي بايد خودش بزند ( اين فقط يك مثال است كاري به درست و غلط بودنش نداريم) اين عقيده را به دو گونه ميتواند مطرح كند الف) من اعتقاد دارم كه مدير خانه مرد است و حرف آخر را او ميزند و دختر در پاسخ يا جوابش بله است يا نخير ب) پسر: به نظر شما مديريت خانه بايد چگونه باشد؟ دختر: بايد بر اساس تفاهم و مشورت باشد پسر: آمديم و گفتگوي منطقي به نتيجه اي نرسيد ،‌آنوقت چه ؟ دختر : خب بيشتر حرف ميزنيم و با كسي كه قبولش داريم مشاوره ميكنيم پسر: اگر اين هم جواب نداد ، گاهي هست كه از نظر من حرف خودم درست است و از نظر شما حرف خودتان........

👸 مثالي براي دختر : فرض كنيد دختري از اينكه همسرش با فرد نا محرمي گرم بگيرد و خواهرانه بر خورد كند متنفر است . ميتواند به دو گونه مطرح كند الف) من از اينكه همسرم با نامحرم خواه غريبه يا آشنا باز و گرم برخورد كند متنفرم . ب) به نظر شما با توجه به اينكه آداب معاشرت حكم ميكند كه انسان به گونه اي با ديگران برخورد كند كه او را متحجر و بي ادب نخوانند ، يك مرد در روابطش با نامحرم چگونه بايد باشد؟ اگر اين نامحرم آشنا بود چه ؟ فرقي بين نامحرم آشنا و غريبه هست ؟ نظر شما چيست؟

☘اگر چند سوال اين چنيني در گفت و گو باشد طرف مقابل مجبور است چيزي را كه اعتقاد دارد بيان كند زيرا كه نميداند موضع شما چيست؟ البته اين نوع سوال كردن هم وقت ميبرد ، يعني بايد از قبل سوالها را بر اساس معيارها تنظيم كرد .

🔸🔶🔸2- ادبيات سوالها ، متفاوت با اعتقاد ما

ادامه مطلب

😔پایین بودن سطح مالی خواستگار

نوشته شده در2017-09-01 19:02:52

😔پایین بودن سطح مالی خواستگار

🔴سؤال: دختری ۲۲ ساله هستم که یکی از بهترین رشته‌های پزشکی را می‌خوانم و در اینستاگرام با آقایی آشنا شدم که بعد از مدتی از من خواستگاری کرده است، ایشان از نظرمالی در سطح پایینی هستند و شغلشان هم آزاد است، اما از نظر ایمان قوی هستند؛ خانواده من به خاطر هم سطح نبودن خانواده‌ها مخالفت می‌کنند... لطفاً راهنمایی کنید.

💎پاسخ: یکی از توصیه‌های دین مبین اسلام در مسئله ازدواج، کفویت طرفین از نظر مالی، سن، تحصیلات، خانوادگی و... می‌باشد که باعث می‌شود طرفین بهتر همدیگر را درک کنند، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «وقتی که اشخاص هم‌شأن به خواستگاری دختران شما آمدند، به آنها دختر دهید.» [نهج الفصاحه، ص 37، ح 193]

👌👈البته در روایت دیگری ملاک اصلی ازدواج را ایمان و اخلاق طرف مقابل دانسته است و ضعف مالی را دلیل خوبی برای رد کردن خواستگار نمی‌داند، رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «هنگامی‌که مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت‌باز دارد» [میزان الحکمة، ج 4، ص 280]

🌸🌺 اگر این دو روایت را کنار هم قرار بدهیم به این نتیجه خواهیم رسید که اگر برابر و کفو نبودن، فقط در مسائل مالی باشد و از سایر جهات مشکلی نباشد و خواستگار موردنظر واقعاً ازنظر ایمان قوی باشد می‌تواند باایمان و اخلاق حسنه ضعف مالی را به‌مرور زمان جبران کرده و دل خانواده شمارا به‌دست بیاورد که نمونه بارز این مدل ازدواج در زمان رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) جوبیر و زلفا بودند.

ادامه مطلب

🔴خواستگاری در فضای تلگرام!

نوشته شده در2017-09-15 18:50:36

🔴خواستگاری در فضای تلگرام!

🔵سوال: دختر 16ساله هستم که یک پسر مؤمن در فضای تلگرام از من خواستگاری کرده و چند ماه است که درحد چت کردن با هم‌دیگر درارتباط هستیم تا نسبت به همدیگر شناخت پیدا کنیم و بعدا می خواهیم به خانواده‌های خود اطلاع دهیم. درضمن ایشان می گفتند که چهره‌ام را کامل ندیده‌اند به همین دلیل عکسم را برایش فرستادم ...

👈👈پاسخ: ابتدا باید متذکر شویم که از لحاظ شرعی هر گونه ارتباط عاطفی با نامحرم بدون جاری شدن صیغه محرمیت، به هر شكلی (حضوری، چت و ...) و با هر توجیهی (شناخت بیشتر، قصد ازدواج و ...) گناه است و اشكال دارد. چرا که رابطه دختر و پسر و دوستی دختر و پسر پیامد های ناصحیح زیادی دارد، اگرچه حضوری نباشد و فقط در حد چت کردن هم باشد.

⭕️⭕️معمولا نمی‌توان از طریق فضای مجازی به ویژگی‌های فرد مقابل پی برد و از این طریق طرف مقابل را شناخت. چون اینگونه انتخاب‌ها در فضای مجازی بیشتر جنبه احساسی و عاطفی دارد و قطعاً انتخابی که فقط برخواسته از احساسات باشد، بیشتر در معرض شکست خواهد بود.

❤️امام علی(علیه‌السلام) درباره درگیر شدن احساسات و عواطف می‏‌فرماید: « دوست داشتن چیزی، انسان را كور و كر می‌كند.» [ شرح نهج البلاغه، ج1، ص426] پس وصال شما و پسر مورد نظر از راه صحیح كه همان خواستگاری رسمی و حضوری او به همراه خانواده اش از شما و در نهایت ازدواج است صورت گیرد. اگر ایشان باز هم قصد ندارند که به خواستگاریتان بیاید، بهترین كار این است، كه دیگر هیچ ارتباطی دیگر با او برقرار نكنید، با او چت نكنید و جوابش را ندهید. البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که بسیاری از افرادی از کلمه ازدواج به عنوان طعمه استفاده می کنند و هدفشان واقعا ازدواج نیست بلکه این واژه را مقدمه ای برای ایجاد وابستگی قرار داده و هدف نهایی آنها روابط جنسی می باشد.

کانال ❤️ازدواج موفق❤️ زندگی زیبا❤️

از شما نیز دعوت به عضویت میکنیم 👇👇👇

ادامه مطلب

❤️❤️فراموش کردن دختر عمو!

نوشته شده در2017-09-17 04:35:25

❤️❤️فراموش کردن دختر عمو!

💐💐سوال: پسری ۲۵ ساله‌ام، دارای شرایط اجتماعی و وضعیت مالی مناسب وبا تفکرات مذهبی می باشم. دوسالی هست که عاشق دختر عمویم هستم... چندین مرتبه از او خواستگاری کردم ولی او حاضر به صحبت نشده است و بدون هیچ دلیل روشنی من را افراطی می‌داند و جواب منفی می‌دهد. چگونه می توانم او را فراموش کنم و از ذهن خود دورش کنم.

ادامه مطلب

💐💐تدبیر در امور را با وسواس خدشه‌دار نکنیم

🔶🔶سوال: پسری 24 سال هستم و به خواستگاری دختری 19 ساله رفته و سه جلسه با یکدیگر صحبت کرده و تمام شرایط یکدیگر را پذیرفته ایم ولی دختر خانم می گوید دودل هستم و دلیلی بر این امر نمی آورد و تنها چیزی که می‌گوید این است که می‌ترسد نتواند به عشق من به اندازه‌ی من جواب بدهد و به‌همین دلیل جواب رد داده است. لطفا راهنمایی بفرمایید چه کار کنم.

🌹🌹پاسخ: تشکیل خانواده و ازدواج یکی از مهمترین رویدادهای زندگی هر فرد بشمار می‌آید. براین اساس دغدغه‌ی خاطر و تلاش برای انتخاب راه درست در آغاز زندگی مشترك، قابل ستودن است. توجه و برنامه‌ريزی برای آينده و پيش‌بينی حوادث و اتفاقات بسيار مطلوب و عاقلانه است. امام علی(عليه‌السّلام) در جمله ای كوتاه، تدبیر در امور را قبل از شروع كارها نشانه خردورزی بر می‌شمارند. ایشان می فرمایند: «از كمال عقل و زيركى در این است که عمل به مقتضاى عقل انجام دهی نه به مقتضاى هوا و هوس.»[شرح غررالحکم، ج6، ص42]

🍁🍁اثرات این امر را می توان به جلوگيری از اشتباه، تصميم گيری صحيح و اثربخش، مصونيت از پشيمانی و... اشاره داشت. البته اين امر نبايد به نگرانی و وسواس و تشويش خاطر افراطی تبدیل شود. براين اساس بجای نگرانی بی‌مورد، بامشورت، مطالعه كتب مربوطه و با تسلط برفكر خود، در پی چاره و راه حل منطقی باید بود.

ادامه مطلب

💜💙💚💛❤️✍پرسش وپاسخ

نوشته شده در2017-10-28 06:59:32

💜💙💚💛❤️

✍پرسش وپاسخ

⚜ اخیراً به خواستگاری دختر از آشنایان رفتم. وی در برابر هر خواسته‌ای که در جلسه خواستگاری مطرح کردم، بدون هیچ مقاومتی موافقت کرد؛ مثلاً مهاجرت از شهرستان به تهران، پوشش حجاب، قناعت و ... این مسئله به‌شدت فکرم را مشغول کرده و نمی‌دانم واقعاً خواسته‌های مرا در زندگی مشترک هم قبول می‌کند یا نه❓

📚پاسخ:

♻️اینکه ایشان شرایط شمارا قبول کرده و مخالفتی نمی‌کند، می‌تواند نشان‌دهنده رضایت او به ازدواج با شما باشد، امّا دقت در انتخاب همسر، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

ادامه مطلب
2 3 4 5 6 7 8 9 10